Home » $57 Week of Meals for a Family of Four

$57 Week of Meals for a Family of Four

Do you ever find yourself in the position of urgently needing some extra cash?  Most of us have been there for any number of reasons, and I’ve learned over the years of raising my family (3 kids and a husband) that an effective occasional place to save money from was in our food budget.

I’ve mentioned before that when my husband and I got married almost 29 years ago, we had a monthly take home pay of $1,350 to cover our expenses. I would budget $30 a week for groceries for the two of us.  I remember so clearly making up my meal plan and grocery list each week, and estimating what each item on my list would cost, so I could figure out if my grocery list was within the $30.

Nowadays, our food budget is much higher as we tend to spend extra on quality meats and organic produce if we can, but I still know how, in a tight situation, to cut my grocery budget fast, without scrimping too much on taste and variety.

Week of Meals for 4 for $57

I really was excited to put together a sample meal plan for 7 days, 3 meals a day, for a family of 4, for under $60, without using any coupons or running to different stores.

Before I get started here are some considerations:

  • I am not a nutritionist, these are for low cost meal ideas only, and for adequate nutrition you may need more variety.
  • I live in the state of Ohio, and all prices were from Walmart on 2/15/18.  Depending on where you live, what time of year it is, and coupons and sales, prices will vary.
  • Everyone’s appetites fluctuate, so your serving sizes and caloric needs may be different.
  • This plan assumes you have oil, vanilla, salt, cinnamon and baking powder already on hand.
  • This week of meals won’t be doable for everyone because of food allergies, special diets, or taste preferences.
  • A quick way to up your calories is to add more peanut butter, butter, mayonnaise, oil or milk.
  • My personal preference, with any meal plan, is to have a daily multivitamin, but consult your doctor.
  • Babies and children have special dietary needs, so please use common sense or follow your doctors recommendations.

$57 Week of Meals

That being said, here is my under $60 sample meal plan, with a grocery list, and exact current prices in my area.

Breakfasts for each person:

  • 1 to 2 pieces whole wheat toast with 1-2 Tablespoons peanut butter, and a whole apple
  • Regular serving of oatmeal with raisins, and 6 ounces of milk
  • 1 to 2 “fried egg in a hole toast” and 6 ounces of orange juice
  • 2 pieces of french toast and 6 ounces of orange juice
  • Baked oatmeal with raisins
  • 1-2 hard-boiled eggs, an apple, and 6 ounces of milk
  • 1 to 2 pieces whole wheat toast with 1-2 Tablespoons peanut butter, and a banana

Lunch for each person:

  • Egg salad sandwich and carrot sticks
  • Tuna salad sandwich and carrot sticks
  • Cheese toast (2 pieces), carrot sticks, raisins
  • Peanut butter and jam sandwich and carrot sticks
  • Cheese sandwich (with mayo) and carrot sticks
  • Fried egg and cheese sandwich and carrot sticks
  •  
  • Peanut butter and banana sandwich and carrot sticks

Dinners:

  • Homemade cheese pizza
  • Pinto beans and cornbread
  • Split pea soup with carrots
  • Quiche with rice crust
  • Pasta with tomato sauce and green beans
  • Potato soup with carrots
  • Fried rice with peas and carrots and egg

Snacks:  Leftovers

$57 Week of Meals

Grocery list:

  • 3 20 oz loaves whole wheat bread $1.68 x 3 = $5.04
  • 18 oz jar of peanut butter $2.18
  • 3 dozen eggs  (18 for $1.34  x 2) = $2.68
  • 1 12 oz can orange juice concentrate $1.27
  • Raisins (6 one oz boxes) $1.33
  • 1 gallon of low-fat milk $1.78
  • 3 pound bag Gala apples $3.44
  • 18 oz whole grain quick oats $1.68
  • 6 bananas $1.50
  • 8 oz syrup $1.00
  • 20 oz jar mayonnaise $2.28
  • Carrots 4 pounds (2 x 2 pounds) $1.44 x 2 = $2.88
  • Cheddar cheese slices (8 oz, 12 slices) $2.22
  • 2 5oz cans tuna $2.00
  • 32 oz jar grape jam $1.48
  • 2 6.5 oz pizza crust mixes 2 x $.52 = $1.04
  • 2 24 oz jars pasta sauce 2 x $1.50 = $3.00
  • 8oz mozzarella cheese block 2.22
  • 16 oz dry pinto beans 1.36$
  • 8.5 oz corn muffin mix $.47
  • 16 oz bag dry green split peas $1.44
  • 32 oz long grain enriched rice $1.38
  • 1 12 oz bag frozen broccoli florets $1.00
  • 1 12 oz bag frozen peas and carrots $.84
  • 8 oz cheddar cheese block $1.98
  • 16 oz box pasta $1.00
  • 12 oz bag frozen green beans $.84
  • 5 pound bag Idaho potatoes $2.47
  • 5 oz soy sauce $1.52
  • 16 oz brown sugar $1.36
  • 8 oz butter with canola oil spread $2.24
    Total: 56.92

Recipes:

French Toast (recipe doubled)
Baked Oatmeal – substitute 1 to 2 boxes of raisins for the cranberries
Egg Salad Sandwiches
Tuna Salad Sandwiches
– made with 1/3 cup mayo and two 5 ounce cans of tuna
Cheese Toast
Pinto beans and cornbread – I grew up with pinto beans and cornbread made very simply.  After sorting and rinsing my beans, I cover them with a couple of inches of water and simmer for 2 – 3 hours till they’re tender, adding more water as needed so they don’t get dry.  Then to serve, I crumble a piece of cornbread in a bowl, and cover it with some beans and a little of the bean “juice,” and eat it with ketchup, onions or relish.  You can get creative and season your beans with cumin, chili powder, salt…

$57 Week of Meals
Simple split pea soup – Of course there are fancier ways to make this soup, but for our simple, budget soup:  Sort and rinse dry peas, cut up 2 carrots into bite size pieces, then cover peas and carrots with 8 cups of water, and simmer for around 2 hours till tender. Keep an eye on it, and add more water if it starts to get dry.   Add salt and pepper to taste.
Quiche with Rice Crust – (use this recipe, but for our budget use your white rice and omit onions)

$57 Week of Meals
Potato Soup – (use this recipe, but for our budget leave out celery and onion, and add a couple of chopped up carrots)
Fried Rice  – use this recipe, but for our budget use any high heat oil (although sesame oil is AMAZING), and omit onions

Tips to save money on any meal plan: 

  • substitute dry beans for meat
  • use store brands
  • substitute in recipes and use what you already have
  • shop at dollar stores or ALDI
  • make things from scratch
  • do more prep work and cooking instead of convenience foods

$57 Week of Meals for 4

Hope this helps give you some frugal menu options!

Follow:

10 Comments

  1. helenfern
    February 18, 2018 / 12:04 pm

    Now THAT is what’s for dinner!! Great ideas here – Thanks for sharing at the What’s for Dinner party.

  2. homegrownhuston
    February 18, 2018 / 12:21 pm

    I love finding budget friendly meal plans. Even if you need to change things up a bit to meet your family’s specific needs, its nice to have the frame work in place and know that you can eat even when on a tight budget. Thank you for sharing it with us on the #SundayDinnerBell.

  3. February 18, 2018 / 9:52 pm

    I love this meal plan. It looks very realistic – and I really like that you have the math done with grocery store prices : )

    • Margo
      Author
      February 19, 2018 / 7:46 am

      I’m so glad you like it! I’m going to have to check out some of those vegan mixes on your blog; I’m trying to add more vegan options to our meal planning!

    • Margo
      Author
      February 19, 2018 / 12:37 pm

      Pizza’s a favorite at our house!

  4. February 19, 2018 / 1:35 pm

    Wow, now that’s budgeting and making the best out of every dollar. Bravo to you. I have to admit, I don’t budget at all, shameful and wasteful I know. Thanks for sharing your advice at FF!

  5. Theresa
    February 21, 2018 / 12:51 pm

    Great budgeting meal plan. There are a few dinner recipes I’d love to try.
    Thanks for sharing at the inspiration spotlight party @DearCreatives pinned and sharing.

  6. August 16, 2018 / 10:35 am

    I grew up eating beans and cornbread and when I first moved away from home it was a staple. I would spend $20 a week at the grocery- that was our budget. And I was super excited if I had an extra dollar to buy a cake mix or something. Love this!

    • Margo
      Author
      August 17, 2018 / 10:34 pm

      Do you still enjoy beans and cornbread? 🙂 $20 is an even tighter budget than ours, I bet you learned to be very creative with food! 🙂

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Looking for Something?